fbpx

Škola hojnosti 2025

Otvárame nový ročník Školy hojnosti. Štartujeme 1.1.2025. Pridáš sa?

#ZDRAVIE Rady na marec

Každý mesiac si musíme dávať obzvlášť pozor na určitý orgán. Podľa tradičnej čínskej medicíny je v marci najviac ohrozený žlčník.

V marci je najoslabenejším orgánom žlčník. Jeho slabosť a dysfunkcia sa prejavuje bolesťami veľkých kĺbov (ramená, bedrá, kolená z vonkajšej strany, lakte) a niekedy je napadnutý aj nervový systém.

Ako podporiť zdravú funkciu žlčníka, ako ho prečistiť a aké potraviny a bylinky užívať? Čítajte nižšie.

Dysfunkcia

  • Zápaly, kamene, upchatie, atď.

Dysfunkcia žlčníka a žlčovodov, ktoré sú toho príčinou, liečime lastovičníkovou (chelidonium majus) tinktúrou v riedení D3 – 3×15 kvapiek pred jedlom po dobu aspoň 40 dní.

Na prečistenie

Na prečistenie žlčníka a žlčovodov existuje diabolský, ale veľmi účinný recept.

V ten deň sa nesmie nič jesť, iba piť čistú vodu (najlepšiu destilovanú). Večer, v čase od 19.00 do 19.30 hod. sa vypije 1/2 litra olivového oleja (za studena lisovaného), do ktorého je primiešaná šťava z troch citrónov.

Potom sa ľahne na pravý bok, ktorý sa zahrieva termoforkami alebo vrecúškami so soľou zahriatymi v rúre. V tejto pozícii treba vydržať jednu hodinu.

Druhý deň môže byť ešte zle, preto sa nič neje. Veľmi vhodný je klystír. Sledujte, čo z vás vyjde. Kúra sa môže opakovať až za pol roka. Ak sa rozhodnete pre túto očistu, potom najlepšie cez víkend, aby ste nemuseli ísť do práce.

Pri žlčníkových problémoch

Pri žlčníkových problémoch je nutné dodržiavať prísnu diétu (obmedziť živočíšne tuky, vyprážané jedlá, mlieko).

Reflexné miesto žlčníka je na priehlavku pravej nohy medzi 4. a 5. priehlavnou kostičkou uprostred.

POZOR! Pri bolesti iba hladíme a stláčame zodpovedajúce miesto na ľavom nárte. Nesmieme zabúdať na to, že najčastejšou príčinou upchatia žlčovodov je stres, ktorý spôsobí uzavretie ústočiek (vývodu) do dvanástnika.

Preto ešte dôkladne premasírujeme ref. plôšku dvanástnika na pravej šľapke a soláru plexu na oboch chodidlách.

Potláčaná zlosť, hnev a agresia

To sú hlavné príčiny prečo žlčník ochorie. Nie je však vôbec nutné prejavovať spomínané emócie voči vonkajšiemu svetu. Tým si život môžeme ešte viac skomplikovať.

Oveľa výhodnejšie je si ich hneď po priznaní transformovať na iný druh energie, ktorú pre život potrebujeme. Najbezpečnejšie ich je premieňať na lásku.

Napríklad trikrát zopakujeme:

Zlosť premieňam na lásku. 

Fyzické prejavy oslabeného žlčníka

Môžu byť napr.:

  • horká chuť v ústach,
  • sucho v krku,
  • bolestivá koža na hlave a bolesti v polovici hlavy,
  • bolesti bedrových kĺbov,
  • stuhnutosť trapézov a krčnej chrbtice,
  • zhoršenie čuchu,
  • slzenie očí,
  • oslabenie zraku,
  • výbuchy smiechu či agresie,
  • závraty,
  • svrbenie na pohlavných orgánoch.

V snoch sa môže prejaviť

Môžu sa prejaviť sny o zúrivosti, nerozhodnosť, agresívna sranda, urážlivosť, hnev, sny o tráve a stromoch, boj či zápolenie v snoch.

Dá sa povedať, že kto je výbušnejší, v podstate za to nemôže on, ale jeho oslabený žlčníček..

Bylinky

Z byliniek sú veľmi prospešné horčiny – zemežlč, pestrec, smotánka lekárska a nezastupiteľný je lastovičník.

Príroda sa pomaly začína prebúdzať a je najvyšší čas začať prebúdzať aj naše telo. Myslím si, že každý z nás sa už vo vnútri teší na príchod jari.

Všetky prírodné sily smerujú nahor, je to obdobie rastu, vonku začína všetko pučať a všetka pokojná energia zimy, ktorú si naše telo i príroda držala vo vnútri, sa transformuje na rýchlu a tvorivú, ktorú chce teraz dostať von, na povrch.

Je to najdynamickejšie obdobie roka. Pokiaľ sme cez zimu nenabrali dostatok síl, je potrebné práve v tomto období pomôcť svojim telám získať potrebnú energiu na nadchádzajúci rok.

Zvlášť ak trpíme častou únavou alebo bolesťami hlavy.

Ako sa oslabenie žlčníka prejavuje?

Oslabenie alebo nejaké poruchy žlčníka sa môžu na fyzickej úrovni prejavovať:

  • bolesťami kĺbov – bedier, ramien, lakťov (tenisový lakeť) alebo aj kolien, najmä z vonkajšej strany,
  • ale aj bolesťami pod hrudnou kosťou,
  • nespavosťou (obzvlášť medzi 23:00 – 01:00 ),
  • nevoľnosťou po jedle,
  • nadúvaním,
  • bolesťami hlavy až migrénami.

Medzi bežne známe prejavy (väčšinou už pri výraznom oslabení žlčníka) patria žlčové kamene, zápaly žlčníka a neskôr aj žlčníkové nádory.

Na psychickej úrovni sú to krátke a rýchle prejavy zlosti, hystérie, vysielania agresívnej energie a hnevu, ktoré môžu byť aj potlačované. Žlčníkové kamene sú vlastne len zhmotnená, skamenená agresia a zloba.

Strach stáť si za svojimi potrebami a názormi, vyhýbaním sa konfliktom a držaním všetkého v sebe, môže spôsobiť až žlčníkovú koliku. Tiež nerozhodnosť a bojazlivosť poukazuje na oslabenú funkciu žlčníka.

Ako sa dostať do rovnováhy?

Veľmi dôležité je odľahčiť naše trávenie.

Je potrebné výrazne obmedziť tučné a vyprážané jedlá a pokiaľ možno vyradiť na dobu marca a apríla. Alebo pri žlčníkových problémoch všetky živočíšne produkty vr. mlieka.

Vzhľadom na to, že najohrozenejším zmyslovým orgánom sú oči, je potrebné ich chrániť pred studeným vetrom aj silným jarným slniečkom.

Pre uzdravenie a posilnenie žlčníka je naozaj veľmi dôležité venovať sa svojmu duševnému stavu. Spokojnosť je tu na prvom mieste.

Je potrebné sa naučiť s láskyplným pokojom „tráviť“ názory a postoje druhých (obzvlášť tie, ktoré sú plné zloby a ktoré s nami nesúznia).

Uvedomme si, že názory sú iba ich a nás sa netýkajú. Vnímajme svoje emócie ako pozorovatelia. Pokiaľ nám nevyhovujú, premeňme ich na tie emócie, ktoré nám robia dobre a tým „starým“ poďakujme a nechajme ich odísť.

Aké potraviny nám pomôžu posilniť žlčník?

Z pohľadu stravy je to vhodné obdobie na očistu nášho organizmu, nášho trávenia. Každé ráno vypime nalačno teplú vodu s citrónom.

Na začiatku marca sú ešte vhodné teplejšie jedlá s kombináciou surovej zeleniny. Postupne začíname do nášho jedálnička zaraďovať aj potraviny s osviežujúcim účinkom. Pomôžu ako žlčníku, pečeni, tak aj našej krvotvorbe.

Zo zeleniny zaraďme najmä všetko, čo začína rásť. Pickles (nakladaná kvasená zelenina), kyslá kapusta, šaláty, reďkovka, púpava, čakanka, žihľava, valeriánka, červená repa. Z obilnín bulgur, kuskus, pšenica, špalda, ryža, raž.

Veľmi vhodné je čokoľvek, čo naklíčime. Medzi vhodné strukoviny patrí biela a červená fazuľa. Z húb zaraďme hlivu ustricovú. Všeobecne konzumujme vo väčšej miere všetko, čo je prirodzene kyslé a zelené.

Na očistu organizmu sú dobré rôzne bylinné čaje, ktoré obsahujú horčiny a sú močopudné – žihľavový čaj, čaj lapacho, pestrec marijánsky, citrónová voda.

Aj tzv. superfood (super potraviny), ako chlorella, spirulina alebo zelený jačmeň. Pime dostatočné množstvo vody, aby sme telo krásne „prepláchli“.

Ak si prajete kúpiť už zmiešané čaje, je vhodné, aby obsahovali bylinky ako je mäta pieporná vňať, smotanka list, čakanka vňať, ostružin list, nechtík kvet, kurkuma koreň, repík vňať, jablčník vňať či oman koreň.

Pri problémoch so žlčníkom odporúčam konzumovať ráno cez noc namočené mandle a to dlhodobo.

Vnímajme s láskou prekážky ako výzvy a život ako hru. Všetko je len príležitosť k nášmu rastu.

S láskou

Miriam

(Spracované podľa moje-pravdy.cz)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre