Každý mesiac si musíme dávať obzvlášť pozor na určitý orgán. Mesiac apríl je snáď najdôležitejším mesiacom, najslabším orgánom je totiž naša pečeň.
Naša pečeň je najväčšia chemická továreň v tele.
Tiež z týchto dôvodov je naša pečeň trvalo preťažená, okrem iného sa podieľa s ostatnými orgánmi na metabolizme.
Dôkazom je aj to, že keď to preženieme s alkoholom, je to vidieť na očiach a to preto, že pečeň je v plnej pohotovosti a oči o nej vypovedajú.
Pečeň úzko komunikuje so žlčníkom a pod jej nadvládu spadajú oči, langerhansove ostrovčeky, nadobličky, mazové žľazy, nechtové lôžka, penis, pošva, semenníky a periférny nervový systém.
Problémy s týmito orgánmi teda vždy signalizujú oslabenie pečene.
Najhoršou kombináciou je káva s mliekom! Pokiaľ nie je pečeň v pohode, môže sa slabosť prejavovať aj agresívnymi reakciami.
Prejavy slabosti pečene môže byť aj slzenie očí, oslabovanie zraku, šerosleposť, svrbenie pohlavných orgánov, začervenanie očí, zápaly spojivky, výbuchy hnevu, kŕče v oblasti hlavy a ďalšie.
Pečeni prospievajú:
Ak pečeň nemáme vo forme, vedzte, že sa prejaví aj únavou.
Apríl znamená pre prírodu ohromné zmeny. Väčšina stromov a kríkov začína pučať a vyháňa nové výhonky, zo zeme vyrážajú svieže rastlinky. V záhradách rozkvitajú jablone a marhule.
V apríli však prilietajú aj prví vtáci, prebúdzajú sa ježkovia, vyliezajú jašterice a hady. Energia jari sa prebúdza vo svojej maximálnej sile.
Rovnako ako v marci je toto obdobie, čo sa týka rastu a sily energie, najdynamickejším obdobím roka.
Stačí pozorovať prírodu, ako rýchlo (často aj počas jedného dňa) sa na stromoch objavujú púčiky a zrazu tam sú už aj lístočky. Inšpirujme sa prírodou a nájdeme tam všetky návody a múdrosti.
Najviac je teraz ohrozená pečeň, ktorá je hlavným orgánom látkovej výmeny a metabolizmu a teda najviac ovplyvňujú všetky orgány v tele. Pečeň je detoxikačným orgánom tela.
Skladuje krv a je tzv. chemickou továrňou našich tiel. Okrem iného ukladá vitamíny rozpustné v tukoch, zásobuje cukor, ktorý postupne uvoľňujú do krvného riečišťa a samozrejme pomáha k účinnému tráveniu tukov.
Takmer všetky procesy v našich telách sú riadené pečeňou alebo sú aspoň pod jej vplyvom.
Pečeň sama o sebe nebolí, jej oslabenie sa prejavuje iným spôsobom. Podľa čínskej medicíny ovplyvňuje pečeň svaly a šľachy a tiež oči alebo nechty.
Medzi typické fyzické prejavy patrí veľká svalová únava, niekedy aj zvýšená teplota, bledá pleť, zhoršujúce sa videnie alebo citlivosť na svetlo, rôzne ryhovanie na nechtoch, tlak v pravom rebre, ktorý stúpa hore.
Taktiež pálenie záhy a problémy so zažívaním.
Okolo brucha sa nám vo väčšej miere začína ukladať tuk. V tomto období majú ľudia horšiu schopnosť odolávať všetkým vonkajším vplyvom – prepukajú alergie tak na fyzickej úrovni, ako aj na tej duševnej.
Oslabenie pečene z pohľadu našich duševných „pochodov“ tiež spoznáte zaručene z emócií ako je agresia, hnev, vznetlivosť a výbušnosť. Ale aj zlosť, zúrivosť alebo aj žiarlivosť.
Úplne zásadné je nepreťažovať pečeň (ako stravou, tak aj duševnou nepohodou) a pozvoľna začleňovať aj pohybové aktivity, ktoré nás nebudú vyčerpávať. Je potrebné prebudiť pokojnú energiu zimy.
Vhodné sú rýchlejšie prechádzky, jazda na bicykli alebo beh. Výborne poslúžia aj rôzne masáže, ktoré upokoja naše emócie a stres, ktorý výrazne oslabuje funkciu pečene.
Pečeň má vysokú regeneračnú schopnosť – podľa orgánových hodín jej od 23:00 prospeje pokoj a teplo. V čase od 23:00 – 3:00 nepite žiadny alkohol, veľmi si tým pečeň poškodzujete!
Je nutné vylúčiť (aspoň na obdobie apríl) všetky potraviny, ktoré pečeň oslabujú, ako mlieko, mliečne výrobky, nekombinovať kávu s mliekom, všetky vyprážané a tučné jedlá, sladkosti a v neposlednom rade aj alkohol.
Žiadny fast food! Pokiaľ je to možné, dávajme pozor na nadmerné užívanie liekov.
Všeobecne sa dá povedať, že k posilneniu pečene výrazne prispievajú potraviny prirodzene kyslej chuti a dopĺňajú ich potraviny horkej chuti – tzv. horčiny.
Medzi najlepšie patrí pestrec mariánsky (1 lyžičku niekoľko minút povaríme, alebo žujeme zrniečka), ďalej listy púpavy alebo extrakt z koreňa púpavy.
Púpava je všeobecne základnou bylinkou pri liečení pečene. Vhodné je tiež piť pečeňové čaje napr. z repíka, paliny, zemežlče.
Na regeneráciu pečeňových buniek pôsobí dobre jarabina či pupava bezlodyžná, pri pomerne ťažkých pečeňových chorobách môžeme použiť artičok a to ako čaje z listov, tak aj tinktúry.
Čo sa týka prípravy pokrmov, je vhodné varenie v pare a zaradenie prirodzených surových potravín. Zo strukovín sú vhodné naklíčené mungo fazuľa a všeobecne výhonky strukovín.
Medzi pečeň prospešné obilniny patria – bulgur, kuskus, pšenica, špalda alebo ryža. Zo zeleniny zaraďme zelený hrášok, kapustu, šaláty, reďkovky, kaleráb, púpavu, čakanku, žihľavu, valeriánku, bielu repu a postupne všetko, čo začína rásť.
Z ovocia citróny, jablká, hrušky alebo jahody. Ak konzumujete mäso, tak sa teraz sústreďte na pečeň a pokiaľ možno z ekologického chovu zvierat, ďalej potom na mäso zo sliepky, kačice a kurčaťa.
Vhodné sú zdravé tuky ako olivový (v kombinácii s mrkvovou šťavou), bodliakový, ryžový alebo kokosový olej. Ďalej orechy, semienka a avokádo.
Prijímajme druhých ako čisté a jedinečné bytosti. Prijímajme životné výzvy a ozdravme svoje vzťahy k svetu.
S láskou
Miriam
(Spracované podľa moje-pravdy.cz)
V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť a prosperita.
Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť. Do Školy hojnosti tadiaľto
Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?
Samé príjemnosti ?
“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”
Janka V.