Článok „Zdravá sebaláska a nezdravé jedlo nejdú dokopy“ bol uverejnený v časopise FIT štýl 03/2021, kde sa ma redaktorka vypytovala na tak prepotrebnú tému: Sebaláska. Poďme sa jej pozrieť na zúbok 🙂
Väčšina z nás si uvedomuje, že sebaláska je kľúčom k šťastnému a spokojnému životu, kvalitným vzťahom, dobrej práci atď., lenže u mnohých z nás nie je sebaláska na primeranej úrovni.
Možností, ako ju postupne nadobudnúť je veľa (neporovnávať sa, nastaviť si hranice, chváliť sa….). Ak by Ste mali vybrať jeden jediný spôsob, ktorý podľa Vašich skúseností zaručene funguje, ktorý by to bol?
Mne (a mojim klientkám) sa najviac osvedčila aplikovaná havajská čistiaca technika Ho’oponopono v kombinácii so zrkadlom a vďačnosťou.
Každý deň ráno a večer pri večernej hygiene v kúpeľni, kedy máme súkromie a pár minút času, postaviť sa pred zrkadlo – ideálne nahá. Pozerať sa priamo do očí a aspoň minútu hovoriť tej kráske v zrkadle: Milujem ťa, ďakujem ti. Stále dookola ako mlynček.
Po minútke týchto afirmácií rozvinúť a konkretizovať vďačnosť – Milujem ťa a ďakujem ti za….(to, že si dnes dokázala uvariť obed, zvládla náročný rozhovor, dokázala vstať skoro ráno aj keď sa ti nechcelo…ap.)
Môžeme ďakovať za čokoľvek, čo sa nám v daný deň udialo, čo sme urobili, za vlastnosti, vedomosti, skúsenosti, udalosti.
Vždy začíname formulkou Milujem ťa a pridáme konkrétnu vďačnosť.
Milujem ťa a ďakujem ti za…..
Milujem ťa a ďakujem ti za…..
Stačí 5 minút ráno a 5 minút večer, ale pravidelne, každý deň. A pozerať sa pritom uprene do vlastných očí. Naše sebavedomie vystrelí o niekoľko stupienkov vyššie v priebehu pár týždňov.
Je dôležité vypestovať si z toho návyk. A teda praktizovať minimálne 21 dní za sebou bez prerušenia. Potom už pôjdeme “na automat” v rámci tohto zvyku a sebaláska sa bude kontinuálne dvíhať deň za dňom.
O miere sebalásky hovorí aj prístup k jedlu a vôbec životný štýl. Dá sa budovať sebaláska aj cez zdravú stravu a pravidelné cvičenie? Môže to byť prvý krok k budovaniu sebalásky?
Áno, samozrejme.
Dopriať si zdravé a zároveň chutné jedlo. Dopriať si pravidelne čas pre seba…na prechádzku, cvičenie. To je praktický každodenný prejav sebalásky. Lásky k sebe.
Transformácia (zmena) čohokoľvek v našom živote môže prísť troma cestami – cez myseľ, srdce, alebo telo.
Toto je cesta cez telo.
Vyššie spomínaná technika Zrkadlo ide cez srdce a myseľ. Dvíha emóciu a vibráciu zároveň a súbežne prepisuje v podvedomí vzorec “Nie si dosť dobrá”.
Ak to vezmeme cez telo, treba sa zamerať na jedlo, ktoré je zdravé a zároveň nám chutí. To je dôležité!
Pretože nútiť sa do jedla, ktoré v nás vyvoláva odpor je kontraproduktívne.
Rovnako je to aj s pohybom. Ideálne je nájsť taký pohyb, ktorý budeme milovať. Nemusí to byť cvičenie vo fitku, alebo beh. Kľudne môžeme začať prechádzkami, alebo tancom.
Najdôležitejšie je, aby sme sa v tom cítili dobre. Vtedy máme chuť pokračovať každý deň. Na svoju pravidelnú dávku pohybu sa budeme tešiť a budeme schopní nájsť si čas aj keby boli okolnosti (situácia v rodine, spoločnosti) akokoľvek nepriaznivé.
Môže mať človek s nadváhou či obezitou a nezdravými stravovacími návykmi sebalásku na primeranej úrovni? Prečo?
Nie, nemôže. Aj keby nás o tom akokoľvek presviedčal a dokonca aj sám o tom bol presvedčený.
Akoby si mohol takto škodiť človek, ktorý sa miluje? Telo je múdre a ukazuje mu jeho nesprávnu cestu na úrovni hmoty, kde sme to najskôr schopní pochopiť.
Mala som to tak kedysi aj ja.
Trpela som nadváhou a predvádzala som okoliu falošné sebavedomie a sebalásku. A potom som v kúte plakala do vankúša, že ma nikto nemá rád takú, aká som.
Nedovolila som si byť sama sebou, a duša trpela. A obaľovala sa tukom.
Je to ego oblečené v kabátiku sebalásky. Falošná sebaláska. Doprajem si hocičo! Aj kýbel čokolády a do fúrika čipsov.
Lebo sa mám rád!
V skutočnosti takýto človek nie je láskavý k sebe. Len uľavuje svojej strápenej duši kalorickým jedlom, aby na chvíľu zabudla na bolesť.
Telo človeka so zdravou sebaláskou si prirodzene žiada také jedlá, aké sú optimálne pre udržanie ideálnej hmotnosti, vysokej emócie a energetickej hladiny. Tak, aby mu slúžilo čo najlepšie v súlade s jeho konštrukciou.
Keď sa človek začne mať rád, telo začne prirodzene pýtať zdravé jedlo a upraví sa do optimálnej podoby a hmotnosti. Doslova človek začne mať iné chute, iné stravovacie potreby.
Začne mu chutiť mrkvička, oriešky, jabĺčka….to, čo jeho telu robí najlepšie a možno to nikdy predtým nejedol. V čase a množstvách, ktoré sú pre jeho telo najlepšie.
Stačí doplniť kotlík sebalásky v sebe a fast food mu začne smrdieť a nočné vyjedanie chladničky sa stane minulosťou len tak, akoby zázrakom.
A on to zázrak v skutočnosti je. Deje sa to “za zrakom”. Transformácia vnútri nás. Na úrovni duše a podvedomia. Tam, kam bežným okom nevidíme. Ale vnímame, cítime, vieme.
Vieme, že takto je to správne, lebo zrazu začne byť svet krajší, láskavejší a farebnejší. My máme chuť ŽIŤ a nie len prežívať a skutočne začneme ŽIŤ. V úplne inej kvalite ako predtým.
S láskou
Miriam
Uverejnené v časopise FIT štýl 03/2021. Na otázky redaktorky odpovedala Miriam Štolfová, autorka Školy hrou pre dospelákov, kde učí dospelákov veci, ktoré nás v škole nenaučili a sú potrebné pre šťastný život v láske a hojnosti.
V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť a prosperita.
Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť. Do Školy hojnosti tadiaľto
Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?
Samé príjemnosti ?
“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”
Janka V.