Najznámejší boh hojnosti. Áno, tiež hindu. Na rozdiel od Lakšmí je známejší a je to vyložene bôžik hojnosti.
V juhovýchodnej Ázii je doslova na každom rohu. Vzývajú ho ako najobľúbenejšieho boha. Aspoň na Bali určite. Boh so sloňou hlavou. Kam sa vyrtneš, tam ho vidíš.
Ganéša alebo Ganéš je syn boha Šivu, indického boha ničiteľa zo svätej trojice Trimúrti (Brahma, Višnu, Šiva).
A zároveň je aj synom spoločníčky boha Šivu – Párvatí, ktorá ho podľa jednej legendy stvorila kvôli samote, keďže jej spoločník Šiva bojoval s démonmi a bol dlho preč.
Keď sa Šiva vrátil z bojiska, Ganéša ho nechcel pustiť k matke, lebo ho nepoznal. Šiva mu od zlosti odtrhol hlavu, ale keď mu Párvatí povedala, že je to jej syn, Šiva mu chcel vrátiť hlavu.
Bol však veľmi mocný a odhodil ju príliš ďaleko, aby ju našiel, vraví legenda. Rozhodol sa teda, že prvému tvoru, ktorého stretne, odtrhne hlavu a nasadí ju na svojho syna. Týmto tvorom bol slon.
Ganéša má tak hlavu zo slona, ktorá zároveň symbolizuje, že je najväčší a najmúdrejší medzi zvieratami.
Ganéša sa narodil štvrtého dňa v mesiaci magh a považuje sa za majstra astrológie.
Podľa hinduistického kalendára národných sviatkov sa oslavuje jeho narodenie v auguste/septembri; tento dátum je premenlivý podobne ako kresťanská Veľká noc. Oslavy venované tomuto bohu trvajú až desať či jedenásť dní.
Indický štát Maháraštra je mu špeciálne zasvätený. Okolo mesta sú „slonie jaskyne“ – svätyne vytesané do kameňa; v meste je veľa atraktívnych svätýň i chrámov.
Čokoládový a benevolentný boh Ganéša sa považuje za prvého Boha v tom zmysle, že ak chce niekto pristúpiť k Šivovi, musí najprv pristúpiť ku Ganéšovi, inak sa ďalej nedostane.
Je to teda ponímané inak v kontexte európskeho myslenia, kde vyslovujeme najprv meno toho najväčšieho (oslávenca, kandidáta atď.), až potom mená ostatných, menej dôležitejších.
Preto v Indii, ak sa niekto plánuje oženiť/vydať, alebo ho čaká nejaká dôležitá zmena, prvá modlitba smeruje ku Ganéšovi.
Ganéšova hlava symbolizuje átman, teda to, čo Indovia nazývajú „dušou“. Významovo je ale toto slovo inak chápané budhizmom a hinduizmom.
Jeho veľké telo znázorňuje pozemskú existenciu ľudí. Slonia hlava Ganéšu predstavuje múdrosť a jeho hruď Óm, čo je zároveň najslávnejšia mantra (ústne odriekavanie) a aj symbol pre kozmickú realitu.
Ganéša má štyri ruky – dve dole, dve zdvihnuté, v zdvihnutej pravej drží bodec, čo mu pomáha pri odstraňovaní prekážok na večnej ceste k oslobodeniu.
V ľavej ruke drží slučku, pomocou ktorej chytí do pasce každú nepríjemnosť na ceste. V dolných rukách drží svastiku a ruženec, čo naznačuje, že cesta za poznaním by mala pretrvávať.
Milý bôžik, že?
A ešte toto je zaujímavé: Ganéša je uznávaný hinduistami po celom svete, má svoje chrámy, je často vyobrazovaný s hákovými krížmi, ktoré boli prevzaté zo svastiky a zneužité nacistickou ideológiou.
Jeden takýto Ganéša tróni aj u mňa v rohu hojnosti.
Dostala som ho darom pred cca 10. rokmi a vzhľadom na to, ako sa moja finančná situácia za tých 10 rokov radikálne zmenila, by sa dalo usudzovať že bude mať dačo do seba tá jeho energia hojnosti.
Hindu-nehindu, aj slovenská pani Hojnosť sa necháva k nemu priťahovať 🙂
Milí moji, viac inšpirácie a každodenné vedenie smerom k láske, šťastiu, hojnosti nájdete v školičke. Držím vám miesto v prvej lavici ?
S láskou
Miriam
V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť a prosperita.
Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť. Do Školy hojnosti tadiaľto
Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?
Samé príjemnosti ?
“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”
Janka V.