fbpx

ADVENTNÝ KALENDÁR HOJNOSTI

Prepíš za 24 dní vadné programy na hojnosť v podvedomí.

Začíname už 1.12. Pridáš sa?

Umenie povedať NIE, keď je to potrebné

Ako je známe, jóga nám ponúka veľkú škálu tisícročných techník, ktoré môžu byť zároveň považované za prostriedky slúžiace na odpútanie sa od obmedzenosti a na duchovnú sebarealizáciu ľudskej bytosti.

Blahodarné sugescie, o ktorých tu hovoríme, môžu byť integrované do nášho každodenného života ako istý „duchovný katalyzátor“.

Ak ich veľmi pozorne preskúmame, bez ohľadu na poradie, môžu nám veľmi pomôcť pri procese odpútavania, ktoré vedie nakoniec k prebudeniu a urýchleniu duchovným sebarealizácie jogínov.

Rozhodne povedať „nie“

Občas pochopíme, že začíname žiť až vtedy, keď rozhodne povieme „nie“. Pre jogína „nie“ znamená povedať „nie“ všetkému, čo nie je reálne.

Aj keď sa to nezdá, povedať „nie“ znamená v skutočnosti podať dôkaz tej najväčšej dobroty ako k ostatným, tak k sebe.

Často nám taký jasný a pevný postoj pomôže vyhnúť sa utrpeniu a núdzi po mnoho rokov, alebo aj na celý život, ktoré by sme inak s rezignáciou prijímali a s ktorými by sme sa zmierili.

Povedať „nie“ znamená v skutočnosti povedať pevné „nie“ k:

  • ľahostajnosti,
  • zbytočným očakávaniam,
  • ilúziám,
  • zlovoľným názorom,
  • negatívnym podmienkam,
  • uponáhľaným rozhodnutiam,
  • bulvárnej kritike,
  • vymysleným previneniam,
  • starostiam,
  • strachu,
  • podozrievavosti,
  • žiarlivosti,
  • ohováraniam,
  • mechanickým odpovediam…

Jedným slovom „nie“ znamená zastaviť sa pred všetkým zlým.

„Nie“ môže v skutočnosti znamenať aj „áno“

Vysloviť „nie“ znamená ale aj podriadenie sa, nepodmienečnú oddanosť k božskosti, a znamená aj duchovnú odpútanosť. Občas zistíme, že „nie“ je v skutočnosti „áno“.

Povedať „nie“ nepredpokladá nutne negatívny postoj, akoby sme niečo odmietli, odtiahli sa, neprijímali.

V určitých podmienkach, ak sme inšpirovaní inteligenciou a vnútorným citom, predstavuje toto slovo v skutočnosti proces prijímania, otvorenosť, alebo inak povedané tajnú pravdu, cez ktorú môžeme preniknúť do vyššej reality a zbaviť sa iluzórne nižšej zjavnosti.

Tým však zistíme, že „nie“ predstavuje postoj s dvoma význammi:

  • jeden znamená povedať rozhodne „nie“, keď sa nachádzame pred aspektom, ktorý neprijmeme,
  • a druhý znamená povedať „áno“, čo je zamlčanie aspektu, ktorý prijímame.

Napríklad povedať rozhodné „nie“ smerom k znepokojeniu, znamená povedať „áno“ dôvere. Pokiaľ rozhodne odmietneme žiarlivosť, prijímame tak odpútanú lásku.

Občas sa stane, že povieme „áno“, aj keď by sme si priali povedať „nie“. Zo slabosti, strachu, slušnosti, alebo jednoducho kvôli nezmyselnému automatizmu, ktorému sme sa ešte nedokázali vyhnúť.

V tomto prípade by sme mali využiť stratený čas na to, aby sme sa naučili aspoň neskôr povedať pri prvej možnosti rozhodné „nie“. Skôr alebo neskôr by sme to aj tak museli urobiť.

Tak prečo teda nie skôr?

Pokiaľ sa to nenaučíme, nesmieme sa čudovať, že sa nakoniec staneme kyslými, plnými zášti a budeme sa nechávať zbytočne ponižovať. Zostaneme večne apatickí, znechutení a mechanickí, ako nejakí roboti a nie živí ľudia.

Schopnosť odporovať v určitých prípadoch nepredstavuje negatívny postoj k sebe samému.

Keď rozhodne odmietneme určitú situáciu, stav, alebo emócie, ktoré sú zlé, a odmietame prijatie skutočnosti, že by sme mali mať takéto myšlienky a negatívny postoj, „nie“ dostane v skutočnosti pozitívny význam.

Zdanlivo paradoxne, ale v skutočnosti úplne prirodzene, ak povieme pevné „nie“ keď je to potrebné, zistíme za krátku chvíľu, že sa v nás bude prebúdzať a zvyšovať čím ďalej tým viac súcitu, tolerancie, humoru, odpustenia ostatným a dokonca aj nám samotným.

Nikdy nie je príliš neskoro povedať rozhodné „nie“. Musíte už teraz pochopiť, že žiadny priateľ, aj keby bol ten najlepší, žiadny duchovný majster alebo guru nemôže povedať „nie“ namiesto vás. Musíte to vždy urobiť čo najrýchlejšie vy sami.

Z hľadiska duchovného vývoja sú slovo „nie“ a postoj, ktorý jeho vyslovenie predpokladá, veľmi dôležité, pretože jóga, ako autentická duchovná cesta, sa v skutočnosti zakladá na želaní poznať lepšie seba samého a na ašpirácii k novej skutočnosti, ktorá predpokladá vycibrené stavy vedomia .

Je potrebné neustále používanie a veľká zručnosť v umení hovoriť „nie“.

Pre začiatok začneme hovoriť „nie“ našim starým zvykom, paralyzujúcim predsudkom, zlým návykom či opakujúcim sa obrazom v našom živote.

Tie ale nepôjde len tak ľahko odstrániť, pretože sme ich podporovali, živili a starali sa o ich existenciu v našej bytosti počas toľkých existencií.

Pokušenie spadnúť znova do rovnakého hriechu sa nás potom bude držať dlhšiu dobu. My teraz ale už môžeme vyhlásiť, že prítomnosť „nie“ sa pre nás stala podstatnou.

V takýchto prípadoch sa úsilie vôle zakladá na pozitívnej sugescii a dovolí nám povedať: „Nie, nevrátim sa znova k starým putám, nebudem stále opakovať tento zlý zvyk!“ A to môže byť záchrana.

Guru (duchovný majster) predstavuje v tomto prípade toho, kto otvorí cestu. Nositeľa „áno“, a ukáže veľmi jasne nové možnosti, ktoré máme preskúmať.

Ste to ale vy, kto odteraz musí prešľapávať cestu a vyvíjať úsilie, aby bol neustále bdelý – pomocou „nie“, aby ste nikdy nepristúpili na núdzový kompromis, z ktorého ste sa už vymanili.

Povedať „nie“ môže znamenať najpozitívnejší čin v našom živote, ale občas aj ten najťažší. Veľa kníh sa vzťahovalo k významu slova „nie“.

Naučiť sa ale prakticky pevne hovoriť „nie“ keď je to potrebné, je občas naozajstné umenie. Na začiatku je nutné rozhodnutie to urobiť, ale potom je nutné to aj zvládnuť.

Mnoho z nás sa bude pýtať: „Ako sa to máme naučiť?“

Najskôr sa naučíme hovoriť „nie“ pri počúvaní srdca, ktoré nám dokáže sprístupniť tajné významy, ktoré naša myseľ nikdy nespozná.

Duchovné srdce je príčinou toho, že sa v nás môže prejavovať vyššia intuícia. Preto naše srdce nepotrebuje byť Mgr. alebo mať iný náročný titul.

Srdce jednoducho vie – a v správnu chvíľu nás pohotovo inšpiruje. My si len musíme priať preniknúť mimo zdania a v tej chvíli budeme šťastní, že môžeme jasne vidieť.

Len v tej chvíli môžeme zistiť, že je to božia inšpirácia, realizácia bytosti, osvietenie, odpútanosť, prebudenie, intuícia pravdy, integrácia a naplnenie. Len v tej chvíli môžeme povedať: zvládla som povedať „nie“.

Vysloviť rázne „nie“ môže niekedy šokovať ľudí okolo, ale môže šokovať aj vás. Toto vnútorné gesto nás tiež dokáže prebúdzať a môže byť vycibreným a mimoriadnym vnútorným katalyzátorom pomôcť ostatným, aby si aj oni začali pomáhať sami.

Schopnosť hovoriť „nie“ ako duchovná cesta

Pre niektorých ľudí povedať pevne „nie“ predstavuje v skutočnosti duchovnú cestu. A nie je vylučené, že práve oni majú pravdu.

V niektorých oblastiach sveta sa povedať „nie“ ilúziám, ktoré nás zväzujú, nazýva „jóga“, v iných oblastiach sa to nazýva „zen“, iní zase radšej hovoria len „duchovné prebudenie“.

Popieranie slovíčkom „nie“ je tiež proces, ktorý označuje duchovný pokrok v živote. Nemôžeš hovoriť „nie“ bez dôslednej pozornosti.

To znamená tiež nevziať nič ako samozrejmosť, ale používať naplno a čo najčastejšie inteligenciu a povedať rozhodné „nie“ na všetky zbytočnosti. Keď povieš „nie“, tak hoci to nevnímaš, ušetríš tak často veľa energie.

Rovnako sa v tej chvíli zachrániš a naozaj prekonáš sám seba. Keď vieš povedať pevne „nie“, okamžite prestávaš byť automatickým robotom a začínaš skutočne existovať.

Niektorí ľudia si napriek tomu budú myslieť, že hovoríš „nie“ kvôli svojej krutosti, chýbajúcemu súcitu, zlosti, či nezodpovednosti. Ale to nie je dôvod znepokojovať sa a nikdy by sme nemali zabudnúť, že všetci máme veľký dar vlastného názoru.

Povedať skutočné „nie“ nie je najjednoduchšie, niektorí sa to učia niekoľkokrát, až do chvíle, než túto lekciu zvládnu.

Schopnosť povedať „nie“ môže radikálne transformovať náš život. Pridá doň krásu a pomáha nám vnímať vznešenosť.

Vždy si môžeme vybrať a najlepšia a najjednoduchšia možnosť (a zároveň najjednoduchšia pomoc) je počúvať pozorne hlas srdca a pokorne a múdro konať v tomto smere.

Ak sa to naučíme, môžeme sa tomu znova smiať, môžeme sa pokúsiť oznámiť aj ostatným naše tajomstvo. Alebo môžeme robiť všetko, čo si prajeme, aby sme robili, v úplnej slobode.

Rovnako sa vďaka tejto slobode môžeme rozhodnúť, že neurobíme nič, že budeme jesť, keď máme hlad, budeme piť, keď máme smäd, budeme spať, keď sme ospalí, budeme milovať, keď sa zamilujeme – a povieme pevne „nie“, keď cítime potrebu povedať „nie“.

Záleží len na vás, čo robíte alebo čo budete robiť. Podstatné je, že nikdy nesmiete zabudnúť, že vždy záležalo a bude záležať iba na vás, pretože keď človek naozaj žiada, Boh vždy dáva.

Ale ak to nerobíte, rovnako vás neprinúti vziať si niečo iné ako len to, čo si zaslúžite.

(Spracované podľa jogin.cz)

Milí moji, viac inšpirácie a každodenné vedenie smerom k láske, šťastiu, hojnosti nájdete v školičke. Držím vám miesto v prvej lavici ?

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre