Prežitkový Workshop
Nov v kozorožcovi
Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.
Keď sa vyberiete v dnešných dňoch niekam na prechádzku, určite nájdete šípkový krík. NEobíďte ho. Namiesto toho si niekoľko natrhajte a spravte si domácu šípkovú limonádu bez varenia.
Šípky sú totiž dobré na podporu imunity a sú zdrojom mnohých vitamínov, ako C, A, železa a mnoho ďalších.
Preto si nejaké určite nazbierajte a mrknite na tento recept od „soběstačnej ženy“ Lucky Čápovej plný praktických rád. Nielen o tom, ako si vyrobiť limonádu plnú vitamínu C.
Dozviete sa, aj kde zobrať v zime šípky a ďalšie zaujímavé babské rady.
…..
Lucka o nej takto napísala:
Túto limonádu považujem za zázrak! Milujem jej plnú chuť, jednoduchú prípravu a tú energiu, ktorou ma vždy nabije. 🙂
Na šípkach je úplne skvelé, že sa môžu zbierať dlhú dobu, vlastne aj počas zimy. Ja často zber byliniek nestíham a na jeseň je toľko práce na záhradke, tak sa na šípky často vydávam až na úplnom konci roka, niekedy aj v januári.
Šípky teda môžeme zbierať od tej doby, čo sú pekne červené, až dovtedy, kým ich úplne nepodzobú v zime vtáčiky, neočernejú alebo neopadajú.
Vôbec nevadí, že sú premrznuté. Ja pri premrznutých (mäkkých) šípkach hneď vycucávám sladkú „marmeládu“, ktorá z nich po odtrhnutí vyteká.
Je sladká a plná vitamínu C.
Len treba dať pozor, aby sme vycucli len toľko, aby sme s ňou nezjedli aj chĺpky, ktoré sú vo vnútri šípok. Tie potom nepríjemné pália na jazyku alebo na podnebí ešte aj na druhý deň!
Natrhané šípky dôkladne usuším pri teplote do 40 ° C, trvá to niekoľko dní.
Na každú zimu si suším aspoň 2 veľké zaváracie poháre šípok. Sú najlepším zdrojom vitamínu C na zimu spolu s jablkami a kyslou kapustou.
Vôbec nevyužívam pomaranče a mandarínky na doplnenie vitamínov. Citrusy ochladzujú a na zimu nie sú príliš vhodné.
Na limonádu vezmem asi jednu hrsť sušených šípok a rozdrvím ich v mažiari. Namiesto mažiara je možné ich rozdrviť aj kliešťami, každú šípku zvlášť. Alebo jemne pomixovať na nízke obrátky v mixéri.
Dôležité je šípky „otvoriť“.
Rozdrvené šípky nasypem do zaváracieho pohára (0,7 litrov).
Takto zaliate šípky nechám pri izbovej teplote stáť cez noc alebo približne 12 hodín. Po 12 hodinách vyzerá môj pohár so šípkami takto:
Scedené šípky ešte nevyhadzujte. Preložte ich do malého kastróla, znova zalejte studenou vodou a nechajte na miernom plameni asi hodinu povariť.
Po scedení vznikne čaj, ktorý je tiež veľmi dobrý. Síce už v ňom nie je skoro žiadny vitamín C, ale to nám nevadí, pretože toho sme vypili dostatok už v limonáde. 🙂
Tento čaj doslaďujem medom a pijem ešte horúci, je to životabudič!
Zvyšok z rozdrvených šípok dávam von k rastlinám ako hnojivo. Šípky sú pre mňa tak vzácne, že z nich nechcem vyhodiť ani malý kúsoček.
Vyskúšajte ich aj vy, určite si ich tiež zamilujete. Je to veľmi jednoduchý krok k sebestačnosti.
Výhodou tejto limonády je, že vám doma nezaberie skoro žiadne miesto (nemusíte ju mať zavarenú vo fľašiach), nemusíte do nej pridávať vôbec žiadny cukor, môžete si ju vyrobiť doma úplne kedykoľvek, vždy také množstvo, ktoré v ten deň vypijete.
Len musíte mať dostatok nasušených šípok. Dobre usušené šípky vám vydržia v uzavretom pohári v tme aj 2 roky.
…..
Táák, čo poviete ? Vyskúšate doma aj vy?
Aj ja už sa chystám na tie šípky naše úžasné. Lebo keď som na prechádzke nejaké červené mi vždy z kríku kývajú.
S láskou
Miriam
P.S. Kým šípky dáte sušiť, jednu várku limonády si urobte úplne rovnakým spôsobom aj z čerstvých, surových. V ostatných rokoch mám takú „surovú“ dokonca ešte radšej…
…a koľkokrát je to dôvod, prečo zdvihnem zadok a idem napriek lenivosti na prechádzku – nazbierať do hrste šípok na limču. Aj takto sa dá prekabátiť eguško, ktorému sa nechce vonku spoza teplej pece 🙂
(Spracované podľa Lucky Čápovej z projektu Soběstačné ženy)
V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť a prosperita.
Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť. Do Školy hojnosti tadiaľto
Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?
Samé príjemnosti ?
“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”
Janka V.